Kierowca, który nigdy nie miał drobnej stłuczki lub nie najechał przy cofaniu na słupek albo nie zahaczył otwieranymi drzwiami o karoserię sąsiada – to obecnie rzadko spotykany przypadek. Kiedyś, gdy zdarzyło się coś podobne z naszym autem, udawaliśmy się do lakiernika na tzw. „wyklepanie”. To był jedyny sposób na usunięcie wgniecenia. No i konieczne było jeszcze lakierowanie.
Dzisiaj to nie jest jedyna alternatywa na taką sytuację. Sprowadza się do znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest usuwanie wgnieceń bez lakierowania? Okazuje się, że tak. Takim rozwiązaniem jest technologia PDR, czyli Paintless Dent Repair, co brzmi nie inaczej, jak właśnie naprawa wgnieceń bez lakierowania. Znane jest kilka sposobów takiej formy odnowienia samochodu. Dwie z nich są narzędziami najczęściej wykorzystywanymi.
Pierwsze – antidotum, to metoda drutowa (lub wypychanie). Jest stosowana wówczas, kiedy jest ułatwiony dostęp do uszkodzenia i możliwe jest wykonywanie czynności naprawczych od wewnętrznej strony fragmentu karoserii, przy wykorzystaniu specjalnego zestawu narzędzi.
Drugim panaceum, jest technika klejowa (wyciąganie). Jest to usuwanie wgnieceń poprzez przyklejenie specjalnych zaczepów (zwanych adapterami, czy grzybkami) w miejscu naprawy. A następnie, korzystając z odpowiedniego urządzenia do pociągania zaczepów (puller), delikatnie uciskanie blachy aż do chwili jej wyprostowania.
Obie technologie są równie skutecznie. Finalnie samochód trafia do naszych rąk bez wgniecenia, bez odprysków, bez rys, a przede wszystkim bez rozciągniętej blachy, co jest jednym ze skutków ubocznych przy wyklepywaniu karoserii. PDR, to także technologia oszczędna, nie tylko co do kosztów naprawy, ale i czasu, jaki należy na to poświęcić.
W zależności od rodzaju usterek, może to potrwać kilka minut, a maksymalnie do jednego dnia. Jedynie w przypadku gradobicia regeneracja może potrwać kilka dni. Niezmiernie istotne jest także to, że odrestaurowane techniką PDR części naszego samochodu, nie wymagają specjalnego traktowania. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że powłoka lakieru nie została naruszona i jej spoistość zachowana.
Nie ma potrzeby podczas konserwacji, czy też mycia samochodu, specjalnego zabezpieczania miejsc naprawy. Auto jest w stanie oryginalnym, bez ingerencji w strukturę karoserii i bez osłabiania jej konstrukcji. Samochód na powrót jest w pełni sprawny i gotowy do eksploatacji.